2017 City of Palms


Traditional Bracket:


Play-in Game:

#23 Mountain Brook (AL) over Canterbury (FL) 75-26


First Round:

#1 Memphis East (TN) over Lakewood Ranch (FL) 76-58
Oak Ridge (FL) over John Marshall (VA) 75-68
Wesleyan Christian (NC) over Orlando Christian Prep (FL) 63-52
#8 University School (FL) over #13 Archbishop Molloy (NY) 75-64
#5 Mater Dei (CA) over #23 Mountain Brook (AL) 62-61
#6 Hudson Catholic (NJ) over #20 Webster Groves (MO) 84-52
#9 McEachern (GA) over #15 Ranney School (NJ) 77-57


Quarterfinals:

#1 Memphis East (TN) over Oak Ridge (FL) 62-60
#19 Simeon (IL) over Wesleyan Christian (NC) 69-68

#8 University School over #5 Mater Dei (CA) 81-72 2OT
#9 McEachern (GA) over #6 Hudson Catholic (NJ) 84-81 OT


Semifinals:

#1 Memphis East (TN) over #19 Simeon (IL) 70-60
#8 University School (FL) over #9 McEachern (GA) 71-63


Championship Game:

#9 University School (FL) over #1 Memphis East (TN) 77-72


Event Schedule:


Monday, December 18th

#6 Hudson Catholic (NJ) over #20 Webster Groves (MO) 84-52
Wildwood (FL) over Southwest Florida Christian (FL) 79-68
#23 Mountain Brook (AL) over Canterbury (FL) 75-26
#9 McEachern (GA) over #15 Ranney School (NJ) 77-57


Tuesday, December 19th

#15 Ranney School (NJ) over Canterbury (FL) 70-59
Wesleyan Christian (NC) over Orlando Christian Prep (FL) 63-52
Gulliver Prep (FL) over Lehigh (FL) 77-70
#1 Memphis East (TN) over Lakewood Ranch (FL) 76-58
#8 University School (FL) over #13 Archbishop Molloy (NY) 75-64
#5 Mater Dei (CA) over #23 Mountain Brook (AL) 62-61


Wednesday, December 20th

(Quarterfinals) #9 McEachern (GA) over #6 Hudson Catholic (NJ) 84-81 in OT
(Signature Series) Corbin (KY) over Mars (PA) 78-76
(Quarterfinals) #8 University School (FL) vs #5 Mater Dei (CA) 81-72 2OT
(Signature Series) Upson-Lee (GA) over Kaukuana (WI) 79-67
Oak Ridge (FL) over John Marshall (VA) 75-68


Thursday, December 21st

Lakewood Ranch (FL) vs Orlando Christian Prep (FL) 54-49
1:45 PM #13 Archbishop Molloy (NY) over John Marshall (VA) 78-72
#23 Mountain Brook (AL) over #20 Webster Groves (MO) 73-59
Miami Christian (FL) over Osceola (FL) 70-63
(Quarterfinals) #19 Simeon (IL) over Wesleyan Christian (NC) 69-68
(Quarterfinals) #1 Memphis East (TN) over Oak Ridge (FL) 62-60


Friday, December 22nd

#15 Ranney School (NJ) over Orlando Christian Prep (FL) 66-49
#23 Mountain Brook (AL) over #13 Archbishop Molloy (NY) 82-51
Kaukauna (WI) over Mars (PA) 85-83
Wesleyan Christian (NC) over #5 Mater Dei (CA) 82-73
Oak Ridge (FL) over #6 Hudson Catholic (NJ) 63-59
Upson-Lee (GA) over Corbin (KY) 73-69
#1 Memphis East (TN) vs #19 Simeon (IL) 70-60
#8 University School (FL) over #9 McEachern (GA) 71-63


Saturday, December 23rd

Lakewood Ranch (FL) over John Marshall (VA) 81-72
#15 Ranney School (NJ) over #23 Mountain Brook (AL) 64-62
Oak Ridge (FL) over Wesleyan Christian (NC) 56-52
#20 Webster Groves (MO) over Caterbury (FL) 60-51
#9 McEachern (GA) over #19 Simeon (IL) 56-54
#8 University School (FL) over #1 Memphis East (TN) 77-72